شرکت بازرگانی آفاق مشرق زمین علاوه بر تولید و توزیع تجهیزات آبیاری تحت فشار ، اقدام به ارائه انواع کود ، بذر و سموم دفع آفات نباتی نموده است. <

علفهای هرز مزارع سیب زمینی و نحوه کنترل آنها


سیب زمینی یکی از محصولات مهم کشاورزی است که پس از گندم و برنج از منابع اصلی مواد غذایی محسوب ‏می‌شود. زراعت سیب زمینی نیز همانند سایر زراعتها مورد هجوم عامل‌های خسارت‌زا اعم از آفات ، امراض و ‏علفهای هرز قرار می‌گیرد. چنانچه این آفتها و بیماریها مورد توجه و کنترل قرار نگیرند خسارت قابل توجهی به ‏تولید این محصول وارد می‌سازند.
تعریف علف هرز : به گیاهان بیهوده و غیرالزامی‌گفته می‌شود که بطور ناخواسته در خارج از مکان اصلی خود ‏روییده برای محصول ایجاد مزاحمت می‌نمایند. ممکن است گیاهان از هرنوع به صورت علف هرز در آمده ، ‏غیرلازم تشخیص داده شوند. همچنین گیاهان ممکن است در یک حالت بخصوص لازم و ضروری باشد در ‏صورتیکه در زمان و جای دیگر به عنوان علف هرز لازم باشد با آن مبارزه شود مانند وجود گیاه یونجه و یا گندم ‏و جو در داخل مزارع سیب زمینی.

ضرر علفهای هرز مزارع سیب زمینی

اشغال محیط چه از طریق ریشه و چه به صورت هوایی که فضا و عرصه حیاتی را برای بوته‌های سیب زمینی ‏تنگ کرده و سبب کاهش رشد آن می‌شود.

جذب مواد غذایی و آب و نیز مصرف اکسیژن هوا و استفاده از نور آفتاب و خارج نمودن آنها از دسترس گیاه ‏اصلی.
کم شدن میزان بهداشت محصول و یا مرغوب شدن آن به علت امکان فقر غذایی محصول اصلی.
ایجاد محیط مناسب برای رشد و توسعه آفات و بیماریهای گیاهی.

تضعیف رشد گیاه اصلی و کاهش میزان تولید سیب زمینی.

روشهای مبارزه با علفهای هرز مزارع سیب زمینی

باتوجه به اینکه خسارت ناشی از علفهای هرز قابل ملاحظه و اقتصادی است لذا کنترل و از بین بردن آنها به ‏روشهای مختلف و ممکن لازم و ضروری است و برای کنترل علفهای هرز مزارع سیب زمینی به دو روش زیر ‏می‌توان عمل کرد‏:

مبارزه مکانیکی

مبارزه مکانیکی یعنی از بین بردن علفهای هرز به روش مکانیکی و دستی مانند وجین کردن و یا از بین بردن ‏گیاهان با استفاده از کج بیل و یا با کشیدن فاروئر در داخل شیارها و جویچه‌ها در مزارع مکانیزه و ردیفی که با ‏این عمل ضمن از بین رفتن علفهای هرز ، خاک مزارع نیز نرم شده امکان رشد بهتر بوته‌های سیب زمینی را ‏فراهم می‌سازد.

مبارزه شیمیایی

روش دوم مبارزه ، استفاده از علف کش‌ها است که در مزارع بزرگ و جاهایی که کمبود نیروی کارگری وجود ‏دارد، آسان‌ترین راه است. برای اینکار معمولا دو نوع علف کش متداول است‏:

سم علف کش پاراگوت یا گراماکسون که یک علف‌کش عمومی است و در مزارع سیب زمینی قبل از رویش و ‏بیرون آمدن بوته‌های سیب زمینی به مقدار 3 - 2 لیتر در هکتار مصرف می‌شود. این نوع علف کش عارضه ‏منفی در خاک ندارد ولی اگر بعد از رویش محصول سیب زمینی مصرف شود، باعث از بین رفتن بوته‌های سیب ‏زمینی می‌گردد.
سم علف کش سنکور که یک علف کش اختصاصی و ویژه مزارع سیب زمینی است که تا زمان 3 - 2 برگه شدن ‏بوته‌های سیب زمینی ، می‌توان برای از بین بردن علفهای هرز به مقدار 1 - 0.5 کیلوگرم در هکتار یعنی در ‏خاکهای سبک نیم کیلو و در خاکهای سنگین و رسی یک کیلوگرم مصرف کرد. این سم نیز تا زمان 3 - 2 برگه ‏شدن بوته‌های سیب زمینی خسارتی روی آنها ندارد، ولی اگر بوته‌های سیب زمینی بیشتر از این مقدار رشد کرده ‏باشد، باعث سوزش گیاهان اصلی نیز می‌گردد. آنچه که در استفاده از علف کش‌ها در مزارع مختلف حائز اهمیت ‏است رعایت زمان مناسب مبارزه و مقدار دقیق سم توصیه شده است. رعایت نکردن آنها ممکن است نتیجه ‏مطلوب به همراه نداشته باشد.

سنکور را می‌توان در طول جوانه زدن یا بعد از جوانه زدن سیب زمینی مصرف کرد‏.
زمانیکه بوته سیب زمینی به ارتفاع 10 سانتی متر می‌رسد، از مصرف دوباره سنکور باید اجتناب کرد‏
 
منبع : http://www.bbk-iran.com
آمار بازدید سایت
  • کل بازدید : 820915
  • بازدید امروز : 196
  • بازدید دیروز : 851
  • بازدید این ماه : 19925
  • آخرین بازدید : 2020-03-29 04:35:36
سخن روز

از خدا بترس تا از دیگران در امان باشی امام هادی (ع)