شرکت بازرگانی آفاق مشرق زمین علاوه بر تولید و توزیع تجهیزات آبیاری تحت فشار ، اقدام به ارائه انواع کود ، بذر و سموم دفع آفات نباتی نموده است. <

بیماری پوسیدگی طوقه در درختان

قارچ عامل این بیماری می تواند درختان مختلف را در سنین مختلف مبتلا نماید انتقال این قارچ خاکزاد از طریق ‏خاک و آب آلوده و همچنین نهال آلوده صورت می گیرد . این قارچ بسیار آب دوست است و با فراهم نمودن آب ‏آزاد در خاکهای سنگین و با زهکش نا مناسب به سرعت تکثیر می یابد. بنابراین بهترین روش مبارزه با این ‏بیماری رعایت موارد پیشگیری به صورت ذیل می باشد‏ .

‏1‏-در باغات قدیمی در صورتی که طوقه درختان در زیر خاک قرار گرفته باشد برای جلوگیری از شیوع بیماری ‏بایستی حاک پای درختان را کنازده تا به نزدیک ریشه اصلی برسند و طوقه درختان را کاملا آزاد کرده و در ‏معرض هوا قرار بدهند. باید دقت کرد هنگام اجرای هرگونه عملیات در باغ به طور جدی از زخمی شدن طوقه ‏درخت جلوگیری نمایند.
‏2‏-بسته به کوچکی و بزرگی درخت ، حلقه ای به شعاع 50 سانتی متر تا یک متر دور درخت ایجاد نمایید تا آب ‏پای طوقه درخت نرسد (بصورت تشتکی). باید همیشه توجه داشت که طوری خاک اطراف طوقه درخت برداشته ‏شود که نه خاک طوقه درخت را بپوشاند و نه آب پای طوقه برسد‏.

‏3‏-در باغات آلوده این کار ابتدا برای درختان آلوده و چند درخت کناری آنها انجام شود تا مانع گسترش بیماری ‏درباغ گردد.
‏4‏-از خاک ریزی در پای طوقه درختان خصوصا درختان بیمار بطور جد باید خودداری کرد و در صورت اجبار ‏می توان از شن استفاده کرد‏.

‏5‏-در صورتیکه پوسیدگی بیش از یک سوم دور طوقه را نگرفته باشد با چاقو تیز قسمتهای پوسیده را تراشیده تا ‏از همه طرف به قسمتهای سالم برسید سپس تنه و طوقه را با محلول بردو ضدعفونی کرده و محل را نیز با خمیر ‏بردو بپوشانید . باید دقت کرد که پس از تراشیدن طوقه یک درخت آلوده چاقو را برای استفاده مجدد با محلول ‏بردو ضدعفونی کنید .
‏6‏-در صورتیکه پوسیدگی بیش از یک سوم دور طوقه را فرگرفته باشد فقط به کنار زدن خاک پای کنده درخت ‏اکتفا نمایید با این عمل تا اندازه ای به عمر درخت افزوده می شود‏
 
‏7‏-اگر پوسیدگی در اطراف طوقه دیده نشد به هیچ اقدام عنوان به تراشیدن پوست درختان نکنید.
‏8‏-درختان خشک شده را از خاک خارج کرده و بسوزانید و محل آن را با آب آهک رقیق یا محلول بردو ‏ضدعفونی کرده و حداقل به مدت یک سال از کشت درخت در آن محل خودداری نمایید.

‏9‏-در باغاتی که مشکل گموز (پوسیدگی طوقه ) وجود دارد اید بطور جدی از زخمی شدن طوقه درخت در هنگام ‏عملیاتی چون پابیل کردن و مبارزه با علف های هرز و ... جلوگیری نمایید
‏10‏-اطراف درختان را باید از شاخ و برگ های اضافی و علف های هرز تمیز نگه دارید.
‏11‏- در باغات مشکل دار رسیدگی به وضع تغذیه ای درختان بسیار مهم است و مصرف متعادل کودهای شیمیایی ‏و کودای دامی می تواند در کاهش این بیماری نقش موثری داشته باشد .
‏12‏ - استفاده از ماشین آلات در باغات آلوده باید محدود شده و در این مورد برای انتقال آلودگی احتیاط های لازم ‏در نظر گرفته شود.
روش تهیه محلول بردو 3‏%

‏1‏- ابتدا در یک بشکه پلاستیکی 100 لیتری 3 کیلوگرم آهک آبدیده ریخته و آب به میزان 20 لیتر به آن اضافه ‏کرده بهم می زنیم .
‏2‏- سپس 3 کیلو گرم سولفات مس (کات کبود) را در ظرف پلاستیکی دیگری با 20 لیتر آب حل نموده و محلول ‏کات کبود را به بشک حاوی آهک اضافه نموده و حجم را به 100 لیتر می رسانیم
 
روش تهیه خمیر بردو‏

ابتدا یک کیلو گرم آهک آبدیده را در 2 لیتر آب ریخته و هم بزنید. سپس یک کیلوگرم سولفات مس (کاتکبود) را ‏در 2 لیتر اب حل کرده و آن را به آهک آبدیده اضافه نمایید سپس 6 لیتر اب به کل محلول اضافه نمایید تا خمیی ‏شبیه به ماست به رنگ فیروزه ای بدست آید . این محلول صرفا برای قسمت های تراشیده شده استفاده شود‏ .
لازم به ذکر است که محلول و خیر بردو پس از 24 ساعت خاصیت ضدعفونی کنندگی خود را از دست می دهد ‏لذا به اندازه مصرف روزانه تهیه شود‏ .

جهت ضدعفونی و پانسمان محل زخم های طوقه به جای محلول و خمیر بردو می توان از سوسپانسیون آماده بردو ‏فیکس 18 درصد که به صورت آماده در بازار وجود دارد به صورت غلیظ استفاده نمود‏ .
همچنین می توان از اکسی کلرور مس ( میشو کاپ) در صورت نبود سموم بالا نیز استفاده نمود‏
منبع : http://www.bbk-iran.com
آمار بازدید سایت
  • کل بازدید : 820867
  • بازدید امروز : 148
  • بازدید دیروز : 851
  • بازدید این ماه : 19877
  • آخرین بازدید : 2020-03-29 03:26:47
سخن روز

وجدانت را مجبور مکن که نفهمد آن چه را که می بیند